-
مـن بآ خـودمم رآحت نیستـم شمـآهـآ چجـوری بـآ فـآمیلـآتون اینقـدر رآحتین :/


--
SƦ
-
از جمالزاده تا دولت‌آبادی
رئالیسم ایرانی
خوبه مقداری وقت بگذاریم و کمی مطالعه خارج از متون درسی وکاریمون داشته باشیم .
رئالیسم احتمالا بزرگ‌ترین و شامل‌ترین مکتب ادبی جهان است. و از این رو می‌توان آن را "غول‌آساترین و انعطاف‌پذیرترین اصطلاح در نقد ادبی دانست" بر همین مبناست که گاهی سوررئالیستی‌ترین آثار ادبی را هم می‌توان در برخی فرازها رئالیستی دانست.
یا بعضی از Science fiction ها هم در گذر زمان بدل به رئالیسم ناب می‌شوند؛ چندان که داستان‌های ژول ورن درباره زیردریایی، سفر به ماه یا اشعه ایکس پس از چندین دهه به واقعیت محض مبدل گردید. می‌توان برای این مساله که تمام آثار ادبی (چه سوررئالیستی‌ها چه اکسپرسیونیستی‌ها و چه رمانتیک‌ها) پایی در رئالیسم دارند، توجیه و پاسخ ساده‌ای را بیان کرد و آن جز این نیست که تمام آثار ادبی دست آخر مواد خام نخستین خود را از جهان واقعِ پیرامون اخذ می‌کنند؛ از این‌روست که در ابراز نظری متهورانه می‌شود گفت یک اثر ادبی یا در مکتب رئالیسم جای می‌گیرد یا ریشه‌ای -هرچند نه‌چندان عمیق- در رئالیسم دارد.

شاید به همین دلیل باشد که رئالیسم را از لحاظ گستردگی تعریف و وسعت انواع متنوعی از رمان و داستان که دربرمی‌گیرد، به هیولایی اسطوره‌ای تشبیه کرده‌اند که در ازای هر سر قطع‌شده دو سر دیگر بر تنه‌اش می‌روید.

درحقیقت رئالیسم با هر تعریف و توضیح جدید چشم‌اندازهای تازه‌ای را برای خود گشوده است؛ چشم‌اندازهایی چون رئالیسم جادویی، بورژوا، سوسیالیستی، یا حیطه‌های گسترده‌تری از آن مثل چیزی که رئالیسم انتقادی می‌خوانند. با این پیش‌زمینه مختصر در باب رئالیسم، در بخش اول، این یادداشت بر طبق سنت اروپاییان، از متون داستانی ایرانی برای مثال‌آوردن از نمونه‌های گوناگون رئالیسم در ایران، بهره برده تا شمایی کلی از آن به دست بدهد.

در ایران می‌توان اذعان کرد که اساسا رمان و داستان با رئالیسم آغاز شد. نخستین مجموعه‌داستان فارسی را محمدعلی جمالزاده در 1305 خورشیدی به چاپ رساند که شامل چند داستان کوتاه کاملا رئالیستی است. در همین سال نخستین رمان فارسی یعنی "تهران مخوف" از مرتضی مشفق کاظمی نیز به انتشار رسید که رمانی است تماما رئالیستی، انتقادی و اجتماعی در نقد جامعه ایران در عصر رضاشاهی.
مابقی در قسمت بعد.
-

مانتو چپ و راستی یقه دراپه به روش خانم عمرانی

در این بخش از سایت هنر خیاطی می خواهیم برای علاقه مندان به فیلم آموزش خیاطی روش دوخت مانتو چپ و راستی را آموزش دهیم پس با ما در ادامه همراه باشید.
میزان پارچه: ۲ قد مانتو + cm 20
الگو و برش: الگوی پایه بالاتنه جلو را رسم می‌کنیم. قد آن را اضافه کرده و آن را cm 5 فون می‌کنیم. از خط کارور، cm 32-30 از الگو بیرون رفته و به صورت هلال به خط پایین مانتو وصل می‌کنیم. اگر خواستیم پایین مانتو محفوظ‌تر باشد، می‌توان این هلال را گردتر رسم کرد. (خط چین)
خط‌کش را روی گودی یقه گذاشته طوری که از گوشه گردن بگذرد و یک خط می‌کشیم. در امتداد این خط، به اندازه یقه الگوی پشت بالا می‌رویم. از این نقطه گونیا کرده و cm 12-10 بیرون می‌رویم. از این خط cm 5/1 بالا رفته و به پشت یقه وصل می‌کنیم. حال از این خط جدید به خطی که از کارور بیرون آمده وصل می‌کنیم. (شکل ۱)
برای ایجاد حالت دراپه، خط یقه را نصف کرده و به حلقه ول می‌کنیم.

از طرف یقه این خط را قیچی می‌کنیم به طوری که در حلقه به یک نقطه وصل باشد. قسمت بالا را ثابت نگه داشته و قسمت پایین را آنقدر حرکت می‌دهیم تا خط یقه حدود cm 75-70 شود. خط جدید یقه را با خط‌کش رسم کرده و آن را آرایش داده و کمی هلال می‌کنیم. در این مورد می توانید با تهیه مجموعه آموزش خیاطی خانم عمرانی اطلاعات بیشتری را کسب نمایید.
برای قسمت پشت هم فقط الگو را cm 5 فون می‌کنیم. (شکل ۳)
الگوی پشت و جلو را روی پارچه گذاشته و با cm 1 زاپاس برش می‌زنیم.
دوخت: خط وسط پشت یقه را می‌دوزیم. سرشانه‌ها را به هم وصل کرده و پشت یقه را به یقه پشت لباس می‌دوزیم. مجدداً پشت یقه را تا کرده و به یقه پشت وصل می‌کنیم. خطوط پهلو را می‌دوزیم. در انتهای یقه قسمت زیر و پهلو سمت راست (مابین سینه و کمر) بند وصل می‌کنیم. در انتهای یقه قسمت رو (سمت راست) و روی خط کارور قسمت زیر (سمت چپ) دکمه قابلمه‌ای می‌دوزیم.این بخش به خوبی و به صورت کامل در مجموعه خیاطی خانم عمرانی توضیح داده شده است.

مانتو آستین کیمونو دامن طرح دراپه به روش سیما عمرانی
میزان پارچه: ۳ قد با عرض ۱۵۰
الگو و برش: از یک الگو برای پشت و جلو استفاده می‌شود، با این تفاوت که برای یقه جلو، از گودی گردن به اندازه بازی یقه، دلخواه پایین می‌آییم و cm 2 برای دکمه‌خور به وسط جلو اضافه کرده و از گوشه گردن به بازی یقه وصل می‌کنیم. قد را اضافه کرده، cm 7-5 برای سجاف از پایین لباس و از سرشانه وارد الگو شده و به هم وصل می‌کنیم.
از خط کمر، cm 8 از الگو بیرون رفته و یک خط صاف تا پایین می‌کشیم.
این cm 8 روی پشت و جلوی دامن پیلی می‌خورد. حال خط کمر الگو را می‌چینیم. تکه بالا را یکبار با هلال یقه پشت روی دولای بسته برای پشت لباس برش می‌زنیم و یکبار با بازی یقه جلو و دکمه‌خور روی دولای باز برای جلو لباس برش می‌زنیم.در این زمینه توصیه می کنیم علاوه بر تماشای مجموعه تصویری ایشان حتما از مجموعه کتاب خیاطی سیما عمرانی نیز استفاده نمایید.
-


-
:)
تصور کن قورت دادن سوسکی رو که جفت پای عقبش لای دندونات گیر کرده و عاجزانه داره رو زبونت واسه زنده بودن تقلا میکنه که ناگهان خرابکاری میکنه..
چندش هم خودتی بلخره اونم غریزه داره دیگه میخواستی نخوریش

-
سلام
عیدتون مبارک
سال خوبی داشته باشید دوستان
مشاهده پست‌های بیشتر